Postbariatrik cerrahi

ZAYIFLAMA SONRASI ESTETİK (Postbariatrik cerrahi)AMELİYATLARIMI NE ZAMAN OLABİLİRİM?


Son yıllarda obezite ameliyatlarının artmasıyla beraber aşırı kilo kaybı sonrası meydana gelen sorunlar ve bu sorunların çözümüyle başa çıkmaya çalışan plastik cerrahi operasyonları da önem kazanmaya başladı. Tüp mide ameliyatları, gastrik by pass ameliyatları gibi Genel Cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen obezite ameliyatları Türkiye’de yılda 20 bin gibi rakamlara ulaştı. Önümüzdeki 5 yıl içinde sağlık turizminin daha da artmasıyla bu rakamların yıllık 30 bin civarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bilindiği gibi obezite cerrahisi, hastalarda hızlı ve etkili kilo kaybının yanında, insülin direnci, hipertansiyon gibi birçok sağlık sorunun da çözümünü sağlıyor. Fakat bu aşırı kilo kayıpları sonrasında vücutta meydana gelen sarkma ve deformasyonların çözümü, plastik cerrahinin temel konularından biri olan postbariyatrik cerrahi ile sağlanabiliyor.

Mide küçültme veya gastrik by pass gibi obezite ameliyatları sonrasında ilk 6 ayda kilo kaybının büyük kısmı gerçekleşmiş oluyor. Fakat bu zayıflama sonrası toparlama ameliyatları için henüz hazır olduğunuz anlamına gelmiyor. Temel prensip olarak belirtmek gerekirse; obezite ameliyatından sonra en az 1 yılı tamamlamış olmanız ve bunun yanında hedef kilonuza ulaşarak son 3 ayda aynı kiloda sabit kalmış olmanız gerekiyor. Söz gelimi, hedef kilonuza zayıflama ameliyatı sonrası 9. ayda ulaştınız ve 12. aya kadar da aynı kiloda kaldınız. Artık (zamanlama açısından) postbariatrik cerrahi için uygun bir adaysınız demektir.

Elbette herkesin kilo verme hızı farklıdır. Bir başka hasta hedef kilosuna 18. ayda ulaşabilir ve 3 ay sabit kiloda kaldıktan sonra, yani 21. ayda deri sarkmalarının toparlanması için hazır hale gelebilir. Elbette bu bahsettiğimiz algoritma sadece zamanlama açısından uygunluğu değerlendirmek için. Fakat postbariatrik cerrahiye hazır olup olmadığınızı anlamak için gereken başka şartlar da var. Bir başka yazıda bu şartların neler olduğundan bahsedeceğiz.

  • DOKTORUNUZA SORUN