DOLGU UYGULAMALARI NEDİR?

Dolgu uygulamaları, yüzdeki derin kırışıklıkların ve yaş ile yüzün bazı bölgelerinde meydana gelen hacim kaybının giderilmesinde kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir. Sentetik dolgu materyallerinin çoğunun içerisinde, insan vücudunda bağ dokusu içerisinde doğal olarak bulunan hyaluronik asit vardır. Hyaluronik asitin en önemli avantajı insan vücudunda alerjik reaksiyona neden olmaması ve su tutma kabiliyeti ile küçük miktarlarda kullanılarak belirgin sonuçlar elde edilebilmesidir.

KİMLER YAPTIRABİLİR?

-Yaşlanma ve strese bağlı oluşan kırışıklıkları olanlar
-Burun ve dudak kenarından geçen nazolabial çizgiler, dudakların etrafındaki marionette çizgileri, kaşların arasında ve göz çevresinde oluşan kırışıklıkları fazla olan kişiler dolgu uygulamalarında adaydır.

DOLGU UYGULAMALARI NASILDIR?

Dolgular klinik ortamında gerçekleştirilebilen uygulamalardır. Kremlerle yapılan lokal anestezi sonrası küçük iğneli hazır dolgu enjektörleriyle uygulanır. Dolgu maddesi bu enjektörler yardımıyla bölgeye göre değişen derinliklerde uygulanır. Hacim kaybı, çukurluk ve derin kırışıklıklarda genellikle daha derin tabakalarla beraber yüzeyel tabakalara da enjeksiyon yapılır. Dudak dolgusu uygulamasında öncelikle dudak çizgisi boyunca yapılan enjeksiyonla dudak kenarı belirginleştirilir. Daha sonra hacim kazandırmak amacıyla dudak içerisine enjeksiyon yapılır.

DOLGU UYGULAMALARI SONRASI

Dolgu uygulamalarının hemen sonrasında sonuç rahatlıkla farkedilebilir. Ancak birkaç gün içerisinde nihai görüntü daha net ortaya çıkacaktır. Uygulama sonrası herhangi bir kısıtlama yoktur. Bazen 1-2 hafta sonrasında çok küçük asimetrilere yönelik rötuş uygulamaları gerekebilir. Hyaluronik asit dolgularının süresi ortalama 6-9 ay civarındadır.

  • DOKTORUNUZA SORUN