MEME DİKLEŞTİRME NEDİR?

Meme dikleştirme işlemi yaşlanma, hızlı kilo kaybı veya doğum ve emzirmeye bağlı olarak memelerde meydana gelen sarkıklığın toparlanması ameliyatıdır

KİMLERE YAPILABİLİR?

- Orta yaş ve üzerinde kilo kaybı yaşayanlar
- Yaşlanma sonrası meme hacmi azalan kişiler
- Emzirme sonucu meme hacmi azalan kişiler bu ameliyat için uygun adaylardır.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI ÖNCESİ

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatı öncesinde de sigara içicilerinin en az 2 hafta önceden sigarayı kesmesi önerilir. Hasta kullandığı ilaçlar konusunda hekimini bilgilendirmelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyat öncesi kesilmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Bu ameliyatta hacim yetersizliği olan hastalarda sıklıkla silikon protezler ile kombine edilir. Bir başka deyişle sadece dikleştirme ile yeterli dolgunluk elde edilemeyecek hastalarda silikon protezler dikleştirmeye ilave edilir.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYAT SÜRECİ

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ortalama 2-3 saat sürer. Tıpkı meme küçültme ve meme büyütme ameliyatı gibi, meme dikleştirme ameliyatı da izli bir ameliyattır. Bu iz meme sarkıklığının derecesine göre sadece meme başı etrafında, meme başından başlayarak alt oluğa kadar uzanan biçimde veya bunlara ek olarak meme alt oluğuna da uzanan ters T biçiminde olabilir. Ameliyatta sarkıklık sonucu oluşan fazla cilt ve bir miktar doku çıkarılır. Meme başı yukarı bir pozisyona taşınır. Eğer kullanılacaksa silikon protezler yerleştirilir.

AMELİYAT SONRASI

Hastalar genellikle ameliyattan sonraki gün taburcu olurlar. Ameliyatın hemen sonrasında destekleyici bir korse takılır ve bu korse 3-4 hafta süreyle kullanılır. 2. günden sonra hasta banyo yapabilir. 3-4. günden itibaren hasta korse ile işine ve sosyal hayatına dönebilir. Şişlik ve morluklar 2 hafta içinde geriler. 6 hafta süreyle ağır aktiviteden kaçınılması önerilir.

Meme Dikleştirme - 1 Meme Dikleştirme - 2
  • DOKTORUNUZA SORUN