MEME KÜÇÜLTME NEDİR?

Meme küçültme işlemi, aşırı büyük memelerin küçültmeyle beraber dikleştirilerek şekillendirilmesidir. Aşırı büyük memeler kadınlarda boyun, sırt ve omuz ağrılarına neden olabilirler. Aşırı ağırlığa bağlı sütyen askı izleri omuzlarda hiç geçmeyen oluklara neden olabilir. Bununla birlikte meme altlarında ve memelerin arasındaki bölgelerde aşırı terleme ve sürtünmeye bağlı olarak ter bezi iltihaplarına kadar gidebilen problemlerle karşılaşılabilir. Aynı zamanda kıyafet seçimindeki zorluklar da sosyal yaşantıda sorunlara neden olabilir. Meme küçültme ameliyatı bahsedilen fiziksel problemlerle beraber, psikolojik ve sosyal problemleri de ortadan kaldıran bir operasyondur.

KİMLERE YAPILABİLİR?

- 18 yaşından büyük olanlar
- Memelerin aşırı büyüklüğünden ve sarkıklığından şikayetçi olanlar
- Büyük memelere bağlı sırt ve bel ağrıları yaşayanlar
- Juvenil Meme Hipertrofisi durumundan fiziksel ve/veya psikolojik olarak olumsuz etkilenen daha küçük yaştaki kişiler de ameliyata alınabilir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI ÖNCESİ

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatından önce de sigara içicilerinin en az 2 hafta önceden sigarayı kesmeleri önerilir. Hasta kullandığı ilaçlarla ilgili hekime bilgi vermelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan önce kesilmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Ameliyat öncesinde hastalardan kontrol amaçlı mammografi veya meme ultrasonu istenmesi faydalı olur.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Memenin büyüklüğüne göre farklı teknikler kullanılabilir. Genellikle meme başı etrafında ve meme başından alt meme oluğuna kadar uzanan bir iz vardır. Daha büyük ve sarkık memelerde bu iz meme alt oluğunda iki yana uzanarak ters T şeklinde olabilir. Meme başı yeni yerine taşınır, fazla meme ve cilt dokusu çıkarılır. Her iki memeye ameliyat sonrası kan ve sıvı birikimini engellemek amacıyla birer silikon tüp yerleştirilir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI

Hastalar ameliyat sonrası genellikle 1 gün hastanede yatarlar. Ameliyat sonrası gün silikon tüpler alınır ve hastalar taburcu edilir. Yaklaşık 4 hafta süreyle destekleyici sporcu sütyeni kullanılması önerilir. 2. günden sonra banyo yapılabilir. Yaklaşık 6 hafta süreyle zorlayıcı aktivitelerden kaçınılması önerilir. Hasta ameliyattan hemen sonra rahatlamayı ve hafiflemeyi hissedecektir. İlk günlerde memelerde şişlik ve özellikle yan taraflarda morarmalar olabilir. Bu şişliklerin de yavaş yavaş geçmesiyle yaklaşık 1,5-2 ayda memeler daha doğal ve daha küçük bir görünüme kavuşur.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI SIK SORULAN SORULAR?

Emzirmeyi engeller mi?

Uygun teknik kullanımı ile bu durumla oldukça nadir karşılaşılır. Ancak çok fazla dokunun çıkarıldığı durumlarda süt bezlerinin de bir kısmı alınacaktır.

İz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatı iz bırakan bir ameliyattır. Bu ameliyattan sonra ilk 2-3 aylık dönemde izler daha kızarık ve daha belirgindir. 6 ay- 1yıl arasında izler solmaya ve yumuşamaya başlar. 1 yılın sonunda genellikle izler belli belirsiz bir görünüme kavuşurlar fakat hiçbir zaman tamamen kaybolmazlar.

Tekrar büyüme olur mu?

Genellikle ameliyattan sonra tekrar büyüme olmaz. Ancak gebe kalınması veya aşırı kilo alınması durumunda bir miktar büyüme ve deformasyon söz konusu olabilir.

  • DOKTORUNUZA SORUN