SAÇ EKİMİ NEDİR?

Günümüzde başarılı sonuçların gittikçe artmasıyla saç ekimi operasyonlarına olan talepte ciddi bir artış görülmektedir. FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği, ağrısız ve izsiz olması nedeniyle günümüzde saç ekiminde tercih edilen tek yöntem haline gelmiştir. Geçmişte kullanılan yöntemlere göre FUE tekniği sonuçları itibariyle daha başarılı, aynı zamanda çok daha az risklidir.

KİMLERE YAPILABİLİR?

- Kellik sorunu yaşayan kişiler
- Saçları azalan ve seyrekleşen kişiler bu ameliyat için en iyi adaylardır.

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Saçlar kısa kesildikten sonra, saçların alınacağı alan ve saç ekimi yapılacak alana lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi hızla etki ettikten sonra foliküler üniteler cihazlar yardımıyla alınır. Alınan her ünitede 2-3 folikül bulunmaktadır. Belirli aralıklarla toplanan bu foliküller travmaya uğramadan mikro aletler yardımıyla özel solüsyonların içine konur. Daha sonra ekim yapılacak alanda yine cihazlar yardımı ile kanallar açılır. Alınan foliküller bu kanallar içerisine yerleştirilir. Kişiden kişiye değişmekle beraber 4000-6000 civarında greft elde edilebilmektedir. Her bir greftte 1-3 adet saç teli bulunur.

Uygulama sonrası ağrı oldukça azdır. Saçların alındığı bölgede iz kalması söz konusu değildir. Alın bölgesinde şişme olabileceği için bu bölgede sıkı bandajlar kullanılması önerilir.

SAÇ EKİMİ İŞLEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Saç ekimi günümüzde başarılı sonuçları nedeniyle yaygın bir şekilde uygulanmaya başlanmış, yapılan sosyal medya reklamlarıyla cerrahi bir operasyon olduğu adeta unutturulmuştur. Bu da cerrahinin vazgeçilmez prensibi olan asepsi-antisepsi kurallarıyla alakası olmayan tıp dışı insanların bu işlemi sıkça yapmasına neden olmuştur. Kurallarına uyulmadığı takdirde basit gibi görünen saç ekimi operasyonu ciddi komplikasyonlarla sonuçlanabilir.

Bu nedenle operasyon mutlaka doktor gözetiminde, steril aletlerle ve asepsi antisepsi kurallarının geçerli olduğu ameliyathanelerde gerçekleştirilmelidir. Bu işlemi yaptıracak kişi mutlaka bir doktorla muhatap olmalı ve işlemle ilgili detaylı bilgiyi doktordan almalıdır.

saç ekimi saç ekimi-1

  • DOKTORUNUZA SORUN