BACAK ESTETİĞİ NEDİR?

Bacak estetiği, ayak bileğinden başlayarak baldır, diz çevresi ve uyluk bölgelerinin tüm deformitelerinin giderilmesini hedefleyen bir ameliyattır. Bu ameliyat sayesinde bacaklardaki şekil bozuklukları giderilebilir. Baldırdaki ve ayaktaki yumuşak dokular giderilebilir ve diz bölgesinde oluşan yağlanmalar azaltılabilir.

KİMLERE YAPILABİLİR?

- Ayak bileği ve baldırdaki yumuşak doku kalınlığı, inceliği şikayeti yaşayanlar
- Parantez bacak görünümüne sahip olanlar
- Diz çevresi ve uyluk bölgelerinde düzensiz ve bölgesel yağlanma, gevşeklik ve sarkıklık gibi şikayetleri olan kişiler bu ameliyat için adaydırlar.

BACAK ESTETİĞİ AMELİYATI ÖNCESİ

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatından önce de sigara içicilerinin en az 2 hafta önceden sigarayı kesmeleri önerilir. Hasta kullandığı ilaçlarla ilgili hekime bilgi vermelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan önce kesilmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

BACAK ESTETİĞİ AMELİYATI

Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan ameliyatlardır. Baldır bölgesindeki incelik, şekil bozukluğu, parantez bacak görünümü durumlarında vücudun başka bölgelerinden alınan yağlar kullanılarak yağ enjeksiyonları yapılabilir. Yine aynı amaçla bacak için hazırlanmış özel silikon protezler de dizaltından yapılan kısa kesilerle yerleştirilebilir.

Uyluk ve diz çevresindeki düzensiz ve bölgesel yağlanmalara yönelik olarak liposuction ile şekillendirme yapılabilir. Uyluktaki cilt sarkıklığı için uyluk germe ameliyatı yapılabilir. Ancak bu ameliyatta kasık bölgesinde veya kasıktan başlayarak bacak iç bölgesine uzanan kalıcı izler olacağı bilinmelidir. Bu izler genellikle 3. aydan sonra silikleşmeye başlasa da hiçbir zaman tam olarak silinmezler.

BACAK ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASI

Ameliyat sonrası hastalar 1 gece hastanede kalabilir veya aynı gün içinde taburcu olabilirler. Liposuction uygulanmışsa liposuction yapılan bölgeleri destekleyici korseler kullanılır. Bu korselerin 2-3 hafta süreyle kullanımı önerilir. Liposuction yapılan tüm ameliyatlarda olduğu gibi morluk, şişlik ve ödemler oluşur. Bu morluk ve şişlikler 3. haftadan itibaren kaybolmaya başlar.

Baldır protezi uygulanan hastalara 2-3 hafta süreyle aşırı aktiviteden kaçınılması önerilir. Uyluk germe ameliyatlarında da 2-3 hafta süreyle korse kullanımı ve fiziksel aktivitelerin kısıtlanması gerekebilir. Uyluk germe ameliyatında oluşan izler kalıcıdır; bu izler 3. aydan itibaren silikleşmeye başlasalar da hiçbir zaman tam olarak silinmezler.

  • DOKTORUNUZA SORUN