KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ) NEDİR?

Karın germe (Abdominoplasti) Karındaki gevşeme, sarkıklık ve çatlaklarla beraber göbek deliğindeki şekil bozukluklarının da giderildiği bir ameliyattır. Kadınlarda sıklıkla doğumlardan sonra meydana gelirken, erkeklerde en sık karşılaşılan sebep hızlı kilo alıp verme sonucu oluşan karın gevşekliğidir. Karın germe ameliyatı daha iyi bir şekil elde etmek amacıyla sıklıkla liposuction ile kombine edilir. Karın germe ameliyatı ile göbek deliği altındaki çatlakların tamamı giderilir.

Mini Karın germe (Mini Abdominoplasty)

Daha kısa sürer, iz ve kesi çok daha azdır. Alt karın bölgesine uygulanır, iz iç çamaşırı çizgisinin altında sezeryan kesisinin devamı gibi düşünülebilir. Göbek deliği korunur, yeni bir göbek deliği yapımına ihtiyaç duyulmaz. Ameliyat kesisinin boyutu 3-4 cm arasıdır ve yaklaşık 1,5 ile 2 saaat arasında sürmektedir.

Tam Karın Germe (Tummy Tuck):

Ciddi oranda deri sarkması görüldüğünde uygulanır. Eğer gerekliyse karın ve bel bölgelerinden liposuction ile cilt altındaki yağlar vakumlanarak çekilir. Hem üst hem de alt karın bölgesi gerilir ve fazla deri alınır. Bu şekilde çatlakların önemli bir kısmından hatta zaman zaman tümünden kurtulmanız da mümkündür. Göbek deliği yeniden şekilllendirilir ve ameliyat süresi ortalama 3 saattir.

360 Karın Germe (360 Body Lift):

Kuşak germe yada belt lipektomi olarak bilinen bu ameliyat ile vücuttaki sarkmalar ortadan kalkarken, daha sıkı ve toparlanmış bir vücut görünümü sağlanır. Genellikle bariatrik cerrahi ameliyatları sonrasında yüksek kilo verilmesiyle birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde sarkmalar oluşmaktadır. Post bariatrik cerrahi tam da bu noktada size yardımcı olmaktadır. Vücut şekillendirme ameliyatlarından biri olan 360 Karın Germe ameliyatıyla sırt, bel ve karın bölgesi düzeltilir ve istenilen kıvrımları ortaya çıkartılır. Yaklaşık 3 ila 4 saat arası sürmektedir. Kesi izi vücudu 360 derece saracak şekilde olur, ancak yaklaşık 1 sene içerisinde dikiş izleri silikleşir ve deri rengine yaklaşır.

1) Karın Germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe genel anestezi ile başlar. Daha sonra bikini hattında ve göbek deliği çevresinde bir dizi kesi yapılır. Ameliyat esnasında bu kesiler vesilesiyle kas onarımı da yapılır.

Yaşlanma faktörü, hareketsiz yaşam tarzı veya hamilelik nedeniyle bazı durumlarda karın kasları (rektus kasları) gerilir ve ayrılır. Böyle bir durumda öne eğildiğinizde veya yemek yedikten sonra üst karın bölgesi (hastalar bunu mide kısmı diye tabir eder) öne doğru çıkma eğilimindedir. Bunun nedeni, karın duvarının bağırsakları yeterince destekleyememesidir ve yeterli gerginlik yaratamamasıdır. Bu durum Tam Karın Germe ameliyatı sırasında yapılan Diyastazis Rekti Onarımı (Karın Kası Onarımı) ile düzeltilir. Karın germe ameliyatı sırasında deri gerilmeden önce kaslar ve fasya onarımı (Diastazis recti onarımı) yapıldığı için karın germe ameliyatı olanların yorumları; ameliyat sonrasında yemek sonrası karında oluşan çıkıklığın yok olduğu yönündedir.

Kas kontrol edildikten sonra, Dr. Diyarbakırlıoğlu karın derinizi yeniden şekillendirir ve pürüzsüz, konturlu bir görünüm elde etmek için fazlalıkları alır. Kesileriniz daha sonra dikişler ile kapatılır ve iyileşme süreciniz başlar. Hastanede yatış süreci ise ameliyata göre değişkenlik göstermekle birlikte 1 veya 2 gündür.

2) Karın Germe izleri nerelerde bulunur?

Karın germe ameliyatı ile ilgili en büyük endişelerden biri, yara izinin genişliği ve görünümüdür. Neyse ki Dr. Diyarbakırlıoğlu karın germe prosedürleri konusunda zengin bir deneyime sahiptir. Kalçalarınızın ve pelvisinizin etrafına bulunan tüm kesiler bikini çizgisinin içinde yapılır ve çoğu iç çamaşırı ve mayo ile kolayca gizlenebilir.

Gerekli düzeltme ihtiyacının minimum olduğu bazı nadir durumlarda, geleneksel karın germe yerine mini bir karın germe yapılabilir. Mini karın germe ameliyatında kesiler çok da küçüktür ve sonuç olarak önemli ölçüde daha az yara izi oluşur. Mini karın germe ameliyatının size uygun olup olmadığını görmek için bir konsültasyon planlayabilirsiniz.

3) Karın Germe operasyonu yaptırmalı mıyım?

Hastaların ameliyatları konusunda kararsız kaldığı bazı durumlar vardır, ancak bunlar genellikle büyük ölçüde yeni bir görünümün yaratıldığı göğüs veya popo büyütme gibi vakalardır. Karın Germe ise çok büyük veya beklenmedik bir değişiklikten ziyade vücudunuzun olduğu halini ortaya çıkarır.

Bu nedenle karın germe hastaları arasında yüksek bir memnuniyet oranı vardır. Çoğu hasta, bu prosedürün ve maliyetin çok daha fazla özgüvene ve ideal vücut şekline sahip olmaya değdiğini düşümektedir.

4) Tummy Tuck sonuçları kalıcı mı?

Karın germe sırasında fazla deri alındığı ve kaslar onarıldığı için elbette sonuçlar kalıcıdr. Hamile kalmak veya aşırı kilo almak gibi dış faktörler etkilemediği sürece deri gergin kalacaktır. Sağlıklı ve aktif yaşam stilini sürdürürseniz, hayatınızın geri kalanında pürüssüz ve gergin bir karına sahip olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

5) Karın Germe ameliyatında iyileşme süreci nasıldır?

Karın germe cerrahi bir işlem olduğundan, uzun süreli iyileşme süresi gerektirir. Çoğu hasta 4 ila 6 ay arasında tam bir iyileşme sağlar, ancak bu süre zarfında geçeceğiniz birkaç aşama vardır.

İlk iki gün çoğunlukla hastanede yatar pozisyonda olmalı ve bedeni zorlayan aktivitelerden en az altı ila sekiz hafta boyunca veya cerrahınız tarafından onaylanıncaya kadar kaçınmalı ve dokorunuzun vereceği korseyi en az 1 ay kullanmalısınız. Bu süre zarfında, çeşitli seviyelerde ağrı, rahatsızlık ve şişlik yaşayabilirsiniz, ancak bu semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için gerekli ilaçlar reçete edilecektir.

Karın germe genellikle diğer cerrahi prosedürlerle birlikte yapılmaktadır. Bu, vücut estetiğinde denge ve uyum duygusu yaratmaya yardımcı olur. Örneğin Annelik Estetiği, ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılamak için mükemmel bir şekilde uyarlanabilen kombine ameliyatlardan bir tanesidir. Karın Germe ve çok sayıda diğer operasyonun bir kombinasyonudur.


Son olarak, tüm ameliyatlarda olduğu gibi karın germe estetiği ameliyatı öncesinde de özellikle sigara tüketimini bir hafta öncesinde bırakmak gereklidir ve kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa doktor ile mutlaka bu bilgi paylaşılmalıdır. Tummy Tuck ameliyatı öncesi ve sonrasında ideal kilonuzu korumanız da önemlidir. Eğer fazla kilonuz varsa doktorunuz kilo vermenizi isteyebilir. Ayrıca operasyon sonrasında kilo kaybı yaşamanız ya da kilo almanız sonuçları olumsuz etkileyebilir.

  • DOKTORUNUZA SORUN