KOL GERME NEDİR?

Kol germe, genellikle yaşlanma ve aşırı kilo kaybı gibi durumlarda kolun özellikle arka kısımlarında meydana gelen gevşeklik ve sarkıklığı gidermeyi hedefleyen bir operasyondur. Koltuk altında meydana gelen düzensizlik ve sarkıklık da beraberinde giderilebilir. Böylece kolun kilo almadan veya yaşlanmadan önceki haline geri getirilmesi amaçlanır.

KİMLERE YAPILABİLİR?

- Yaşlanma sonucu oluşan kol sarkıntıları sorunu yaşayanlar.
- Hızlı kilo alıp verme sonrasında yaşanan sarkıklıktan şikayetçi kişiler bu ameliyata adaylardır.

KOL GERME AMELİYATI ÖNCESİ

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyattan önce de sigara içicilerinin en az 2 hafta önceden sigarayı kesmeleri önerilir. Hasta kullandığı ilaçlarla ilgili hekime bilgi vermelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan önce kesilmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

KOL GERME AMELİYATI

Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Dirsek üstü bölgedeki fazla cilt ve cilt altı yağlı doku çıkarılır. Bazen öncesinde liposuction yapılması gerekebilir. Ameliyat 1-2 saat sürer. Ameliyat sonrasında tercihe göre kolun iç kısmında veya arka kısmında, dirseğin biraz üstünden başlayarak koltuk altına kadar uzanan dikiş hattı olur.

KOL GERME AMELİYATI SONRASI

Ameliyat sonrası hastalar genellikle aynı gün içerisinde taburcu olurlar. Kollarda sargılar ve elastik bandajlar olabilir. 2. günden sonra banyo yapılabilir. 2-3 hafta süreyle elastik bandajlama veya kol korsesi kullanılması önerilir.

Kol germe ameliyatı kalıcı izleri olan bir ameliyattır. Kullanılan tekniğe göre kolun iç kısmında veya arka tarafında dirsek üzerinden başlayarak koltuk altına uzanan bu izler 3. aydan itibaren silikleşmeye başlar ve izdeki bu değişim 6 ay – 1 yıla kadar devam eder. Kısaca ameliyat oluşan izlere karşılık olarak kolun şeklinin düzeltildiği bir ameliyattır.

AMELİYAT SONRASI İZ KALIR MI?

Ameliyat sonrası kalıcı izleri oluşmaktadır. Kullanılan tekniğe göre kolun iç kısmında veya arka tarafında dirsek üzerinden başlayarak koltukaltına uzanan bu izler 3. aydan itibaren silikleşmeye başlar ve izdeki bu değişim 6 ay-1 yıla kadar devam eder. Kısaca bu ameliyat, oluşan izlere karşılık olarak kolun şeklinin düzeltildiği bir ameliyattır.

  • DOKTORUNUZA SORUN