LIPOSUCTION YAĞ ALDIRMA NEDİR?

Liposuction (yağ aldırma) vücuttaki bölgesel yağların ince kanüller yardımı ile parçalanması ve dışarı alınması işlemidir. Liposuction (yağ aldırma) esas itibariyle bir zayıflama yöntemi değil, bir vücut şekillendirme yöntemidir. Diyet ve sporla giderilemeyen dirençli bölgesel yağlanmaları gidermede oldukça etkili bir tekniktir.

KİMLERE YAPILABİLİR?

- Vücudunda spor ve diyet ile giderilemeyen bölgesel yağlanmaları olan kişiler liposuction (yağ aldırma) için adaydırlar. Cilt elastikiyetinin iyi olması liposuction sonuçlarının daha iyi olması açısından bir avantajdır. Cilt elastikiyetinin yeterli olmadığı, ciltte sarkıklık ve gevşeklik olduğu durumlarda liposuction ile kombine olarak başka cerrahi prosedürler uygulanması gerekebilir.

LIPOSUCTION YAĞ ALDIRMA AMELİYATI ÖNCESİ

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi liposuction (yağ aldırma) ameliyatından önce de sigara içicilerinin en az 2 hafta önceden sigarayı kesmeleri önerilir. Hasta kullandığı ilaçlarla ilgili hekime bilgi vermelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan önce kesilmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Benzer şekilde doğum kontrol ilaçları kullanılıyorsa bu konuda da hekime bilgi verilmelidir. Ameliyat öncesi genellikle hastalara kompresyon çorapları giydirilir.

LIPOSUCTION YAĞ ALDIRMA AMELİYATI VE TÜRLERİ

Bölgesine göre değişmekle birlikte çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Öncelikle yağ dokusunu daha kolay parçalanabilir hale getirmek, kanamayı azaltmak ve ameliyat sonrası ağrıyı önlemek amacıyla özel solüsyonlar yağ dokusu içerisine enjekte edilir. Yağ alınacak bölgenin yakınından 2-4 milimetrelik kesiler yapılarak özel kanüllerle yağ dokusu parçalanır ve vakum yardımıyla dışarı alınır. Bu yağ parçalama işleminde çeşitli farklı teknikler kullanılabilmektedir. Klasik liposuctionda sadece fiziksel olarak yağlar parçalanır.

LAZER LİPOSUCTİON VE ULTRASONİK LİPOSUCTİON

Lazer liposuction’da lazer enerjisiyle yağların ısınması ve parçalanması sağlanırken, ultrasonik liposuction’da ultrason enerjisinin yağ parçalayıcı etkisinden faydalanılır. Lazer veya ultrasonik liposuction’da yağ parçalama işlemi ayrı bir aşama halinde yapılır. Bu işlemden sonra parçalanmış ve eritilmiş olan yağ vakum yardımıyla dışarı alınır. Kanül giriş yerleri bazen dikilerek kapatılır, bazen de içerde sıvı birikimini önlemek amacıyla açık bırakılarak drenaj sağlanır. Hasta uyandırılmadan önce ameliyat masasında korse giydirilerek ameliyat sonlandırılır.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası genellikle 1 gece hastane yatışı gerekir. Küçük bir alana liposuction (yağ aldırma) uygulanmışsa ameliyat sonrası aynı gün içinde de taburcu olunabilir. Kanül giriş yerlerinden bir miktar sızıntı olması normaldir. 2. günden itibaren bu sızıntı azalarak sonlanacaktır. Hasta 4-5. günden itibaren sosyal yaşantısına dönebilir. Ameliyat masasında giydirilen korsenin vücudu desteklemesi ve liposuction (yağ aldırma) uygulanan alanları toparlaması için 3-4 hafta süreyle kullanımı önerilir. Ödemlerin tamamen gerilemesi ve vücudun nihai şeklini alması 4-6 ay sürebilir.

  • DOKTORUNUZA SORUN