Op. Dr. Murat Diyarbakırlıoğlu

KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ) NEDİR?

Karın germe (Abdominoplasti) Karındaki gevşeme, sarkıklık ve çatlaklarla beraber göbek deliğindeki şekil bozukluklarının da giderildiği bir ameliyattır. Kadınlarda sıklıkla doğumlardan sonra meydana gelirken, erkeklerde en sık karşılaşılan sebep hızlı kilo alıp verme sonucu oluşan karın gevşekliğidir. Karın germe ameliyatı daha iyi bir şekil elde etmek amacıyla sıklıkla liposuction ile kombine edilir. Karın germe ameliyatı ile göbek deliği altındaki çatlakların tamamı giderilir.

 

KİMLERE YAPILABİLİR?

·         Doğumlardan sonra veya hızlı kilo vermeye bağlı olarak karında sarkıklık, gevşeklik ve çatlaklar olan hastalar bu ameliyat için adaydırlar.


KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ) ÖNCESİ

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi abdominoplasti ameliyatı öncesinde de sigara içicileri en az 2 hafta önceden sigarayı kesmelidirler. Hasta kullandığı ilaçlar konusunda hekimini bilgilendirmelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyat öncesi kesilmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekebilir.


KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ)  AMELİYATI TÜRLERİ

İki adet karın germe (abdominoplasti) ameliyatı vardır;

Tam Abdominoplasti

İç çamaşır ve bikini seviyesinin altında kalacak şekilde kesi yapılır. Bu kesi bir taraftaki leğen kemiğinden diğer taraftaki leğen kemiğine kadar uzanır. Karın cildi, karın duvarı üzerinden kaburgalara kadar kaldırılır. Karın duvarındaki rektus kasları sıkılaştırılır. Bu işlem aynı zamanda bel oyuğu oluşumuna da katkıda bulunur. Daha sonra cilt ve ciltaltı yağlı dokudaki fazlalık alınarak karın cildi gerilir. Göbek deliği için yeni yer oluşturulur. Geçici silikon tüpler (dren) yerleştirilerek karın kapatılır.

Mini Abdominoplasti

Sadece göbek deliği altında fazlalığı ve sarkıklığı olan hastalar mini karın germe (mini bdominoplasti) için daha uygundurlar. Yaklaşık olarak sezaryen ameliyatı kadar bir kesi yapılır. Göbek deliği altındaki karın duvarı kasları sıkılaştırılır. Fazla cilt ve ciltaltı yağlı doku çıkarılarak karın cildi gerilir. Sadece göbek deliği altındaki kısıma müdahale edildiği için göbek deliğine ek işlem uygulanmaz.

Her iki ameliyata da daha iyi şekillendirme amacıyla liposuction ilave edilebilir.
 

AMELİYAT SONRASI

Hastalar genellikle 1 veya 2 gece hastanede yattıktan sonra taburcu olurlar. Ameliyattan hemen sonra takılan korsenin yaklaşık 3-4 hafta süreyle kullanılması önerilir. İlk birkaç gün hastanın öne eğilerek, karnı germeyecek şekilde yürümesi gerekir. Yaklaşık olarak 7. gün civarında hasta dik pozisyonda yürümeye başlar. Bundan sonra hastalar birkaç gün içinde sosyal yaşantılarına dönebilirler. Genellikle eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınması söz konusu değildir. 6 hafta boyunca karnı zorlayıcı hareketlerden kaçınılması önerilir. 2 ay sonunda karın çevresindeki sertlikler azalmaya başlar. Karnın son şeklin alması 6 ay-1 yıl civarındadır.