KEPÇE KULAK ESTETİĞİ NEDİR?

Kepçe kulak estetiği, kulak kepçesinin kafa ile olan açısının normalden fazla olması nedeniyle gerçekleştirilen estetik ameliyattır. Çoğu zaman buna kulak kıkırdaklarındaki katlantıların anormal görünümü de eşlik eder. Özellikle küçük yaşlarda yaptırılması tavsiye edilmektedir. Çünkü çocuğun okul çağında karşılaşabileceği sosyal ve psikolojik travmalardan korunması hedeflenebilir. Bu yaşlarda yapılmamışsa ileriki yaşlarda da yapılabilir.

KİMLERE YAPILABİLİR?

- Kulak görünümünden memnun olmayan hastalar bu operasyon için adaydırlar.
- Mümkünse kulak gelişiminin önemli ölçüde tamamlandığı okul öncesi dönemde (5-6 yaş) yapılması önerilir. Böylelikle çocuğun okul çağında karşılaşabileceği sosyal ve psikolojik travmalardan korunması hedeflenir. Bu yaşlarda yapılmasa bile ileriki yaşlarda yaptırılabilir.

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ AMELİYATI ÖNCESİ

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi kulak ameliyatı öncesinde de sigara kullanıcıları en az 2 hafta önceden sigarayı kesmelidir. Hasta kullandığı ilaçlarla ilgili hekimini bilgilendirmelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi/değiştirilmesi gerekebilir. Bunun yanında ameliyat öncesinde küpe ve piercing gibi takıların çıkartılması gereklidir. Kulak delikleri varsa bu delikler dezenfekte de edilebilir.

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ AMELİYATI

Kepçe kulak ameliyatı genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Çocuklar için çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Ameliyat kulak arkasından yapılan bir kesiyle gerçekleştirilir. Kulağın karşıdan ve yandan görünümünde herhangi bir iz söz konusu değildir. Ameliyattan birkaç ay sonra kulak arkasındaki iz de oldukça belirsiz bir duruma gelir. Kulağın kafa ile yaptığı açı çok fazla değilse fakat kulak katlantılarında problem varsa bu durumda iple askılama tekniği kullanılabilir. Bu teknikte herhangi bir kesi söz konusu değildir. Kesi olmaması direkt olarak estetik anlamda başarıyı göstermektedir.

AMELİYAT SONRASI

Hastalar genellikle ameliyat sonrası aynı gün içinde taburcu olurlar. 2. gün kontrol amacıyla pansuman açılır. Kulak kıkırdakları üzerindeki gerginliği azaltmak ve kulakları korumak amacıyla 3 hafta tenisçi bandajı kullanılması önerilir.

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ KEPÇE KULAK ESTETİĞİ KEPÇE KULAK ESTETİĞİ
  • DOKTORUNUZA SORUN