YÜZ GERME NEDİR?

Yüz germe, yaşlanma sonucu oluşan sarkma ve kırışıklıkları düzelterek daha genç ve belirgin yüz hatları oluşturulmasını sağlayan cerrahi bir yöntemdir. Yaşlanma ile birlikte yüz cildinde elastisite kaybı meydana gelir; buna bağlı olarak özellikle çene hattında ve orta yüz bölgesinde sarkıklıklar ve kontur düzensizlikleri oluşur. Yüzün yaşlanması bununla sınırlı değildir; alt göz kapaklarında torbalanmalar, üst göz kapaklarında –kimi zaman görüş alanını kısıtlayıcı derecede- sarkıklıklar, kaşlarda düşme, kaşlar arasında dikey ve alın bölgesinde yatay kırışıklıklar ortaya çıkan diğer yaşlanma belirtileridir. Bu ameliyatla özellikle yüz ve boyun bölgesindeki sarkmalar giderilir, daha belirgin bir çene ve yüz görünümü oluşturulur. Sarkık cildin fazlası çıkarılır, cilt altı dokular toparlanır veya kaldırılarak asılır. Yüz germe, eğer gerekliyse diğer cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemlerle kombine edilebilir. (Botox, dolgu, yağ enjeksiyonu vs).

KİMLER YAPTIRABİLİR?

- Genellikle 45 yaş üstü hastalara uygulanmakla beraber yüzde yaşlanma belirtileri ortaya çıkan ve bu görünümden memnun olmayan kişiler
- Genetik veya çevresel faktörlerle yüzünde yaşlanma belirtileri daha erken ortaya çıkmış kişiler yüz germe işlemine adaydır.

YÜZ GERME AMELİYATI ÖNCESİ

Ameliyat öncesi, hasta beklentilerini en açık haliyle doktoruna ifade etmelidir. Ameliyat öncesinde ameliyatın seyri, ameliyat sonrası iyileşme süresi ve olası sonuçlar detaylı olarak hastaya aktarılır.

YÜZ GERME AMELİYATI

Ameliyat sıklıkla genel anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyat olmakla beraber, hastanın genel anesteziye engel teşkil edebilecek bir durumunun olması veya hasta tarafından tercih edilmemesi durumlarında sakinleştirici desteği (sedasyon) altında lokal anestezi ile de yapılabilir.

YÜZ GERME AMELİYATI SONRASI

Ameliyat sonrası, her ameliyattan sonra olduğu gibi yüz ve boyun bölgesinde genel bir şişlik ve yer yer morarmalar söz konusudur. Bu görünüm 1-2 hafta içerisinde önemli oranda azalır. Yüzde bir miktar gerginlik hissi olabilir. Bu durum da birkaç gün içerisinde ortadan kalkar. Hasta 1 hafta-10 gün içerisinde işine dönebilir. Yüzün iyileşmesi bu süreçte de devam eder ve yüz yaklaşık 2. aydan sonra son halini almaya başlar. Bu süreç 6 ay – 1 yıla kadar daha az belirgin olarak devam eder.

YÜZ GERME YÜZ GERME YÜZ GERME
  • DOKTORUNUZA SORUN